Јушченко се залага за најширока можна коалиција | Вести | DW | 06.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јушченко се залага за најширока можна коалиција

*

По тесната победа на реформскиот политички камп во Украина на парламентарните избори одржани во неделата, претседателот Виктор Јушченко се заложи во идната влада да се вклучи и Партијата на Регионите на премиерот Виктор Јанукович, кој важи за про-руски настроен. Според Јушченко, само така може да се задржи стабилноста во владата и во украинскиот парламент. Инаку, според официјалните резултати, партијата на Јушченко на изборите освоила околу 14% гласови, а блокот Јулија Тимошенко 31% гласови. Заедно, двајцата партнери од протокаловата револуција имаат освоено еден процент гласови повеќе од останатите партии. Најмногу гласови поединечно освои партијата на регионите на премиерот Јанукович – 35%.