Јужнокоресјкиот претседател се залага за нов мировен поредок на корејскиот полуостров | Вести | DW | 01.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јужнокоресјкиот претседател се залага за нов мировен поредок на корејскиот полуостров

*

Јужна Кореја има намера во фокусот на самитот со Северна Кореја, кој треба да се одржи од втори до четврти октомври, да ја стави темата нов мировен поредок на поделениот корејски полуостров. Според претседателот на Јужна Кореја, Ро Мо Хиун, без мир дискусиите за повторно обединување и благосостојба се безначајни. Вториот самит во историјата на двете корејски држави ќе се одржи во Пјонгјанг, а јужнокорејскиот претседател за таа цел во главниот град на Северна Кореја патува во придружба на околу 300 државни службеници, експерти, претставници на стопанството и новинари.