Јенс Леман на голот на Германија на Светското првенство | Теми | DW | 07.04.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Јенс Леман на голот на Германија на Светското првенство

Клинсман му даде предност на голманот на Арсенал пред досегашниот број 1 Оливер Кан од Баерн Минхен

Конкурентите Кан и Леман

Конкурентите Кан и Леман

Решението беше најавувано за почетокот на мај, но по големиот притисок од медиумите, но и од редовите на Баерн, сојузниот тренер Јирген Клинсман денеска дефинитивно се определи Јенс Леман да биде прв голман на германската фудбалска репрезентација.

Леман одлично го чува голот на Арсенал во англиското првенство, а во европската Лига на шампионите веќе на осум средби нема примено гол, што е рекорд во најквалитетното европско клупско натпреварување. Оливер Кан, напротив, во последниов период покажа знаци на неигурност, си дозволи киксови кои не му прилегаат на голман од светска класа. Во Баерн тоа го протолкуваа како резултат на притисокот во отворената борба за дресот број 1 во репрезентацијата и бараа од Клинсман конечно да ја отстрани неизвесноста.

Клинсман денеска претпладне своето решение му го соопштил на Баерн. „Тоа беше најтешкото решение во мојот досегашен мандат“ – рече селекторот.

Оливер Кан по разговорот со раководството на својот клуб изјави: „Многу сум изненаден и безмерно разочаран од ова решение. Сега во наредните недели целосно ќе се концентрирам врз задачите кај Баерн во Бундеслигата и во германскиот куп. Во наредните недели ќе размислам околу мојата натамошна иднина во германската репрезентација и во дадено време ќа се изјаснам во врска со тоа“.