Јапонскиот премиер ќе прави нова реконструкција на владата | Вести | DW | 19.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Јапонскиот премиер ќе прави нова реконструкција на владата

*

По тешките губутоци кои ги претрпе неговата партија на неодамнешните избори за горниот дом на парламентот , јапонскиот премиер Шинзо Абе најави натамошни промени во неговиот кабинет на крајот од август. Тој ги потврди шпекулациите дека ќе има определен број промени во министерските места. Со реконструкцијата на владата , Абе сака да си обезбеди нов почеток , откако популарноста драстично му опадна по серијата корупциски скандали со кои се соочи владата.