Штајнмаер на Блиски исток | Вести | DW | 06.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штајнмаер на Блиски исток

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер ги повика Израелците и Палестинците, сега да ги искористат шансите за мир во регионот. По средбата со претседателот на Палестинците Махмуд Абас и неговиот ресорен колега Сиад Абу Амр Штајнмаер во Рамала рече дека станува збор за тоа да се изнајде решение за две држави. Истовремено тој им вети на Палестинците натамошна политичка и финансиска поддршка од ЕУ. Денеска Штајнамер е во северен Израел, каде ќе се информира за проблемите околу Голанската висорамнина, која Израел ја окупира во 1967 година. Голанската висорамнина е централна спорна точка во односите меѓу Израел и Сирија, покрај другото и поради нејзиното значење во снабдувањето со вода за пиење.