Штанјмаер - САД | Вести | DW | 19.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Штанјмаер - САД

Соработката меѓу ЕУ и САД е во фокус на разговорите што германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер ги води во Вашингтон. Шефот на германската дипломатија е во придружба на високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана и еврокомесарот за надворешни работи, Бенита Фереро Валднер. Во американското министерство за надворешни работи треба да се разговара околу подготовките на самитот ЕУ-САД што треба да се одржи на 30 април во Вашингтон. Освен тоа ќе стане збор и за ситуацијата на Блискиот исток, иранската атомска програма и идниот статус на Косово.