1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
USA Black Friday in Atlanta
Фотографија: picture-alliance/AP Images/Atlanta Journal-Constitution/Bob Andres

Црн петок носи милијарди евра профит

25 ноември 2016

Годинава т.н. Црна петок во САД почна уште во четврток попладне. Трговците очекуваат голем профит, посебно оние кои се фокусирани на онлајн-продажба.

https://p.dw.com/p/2TEsR

Американските трговци ги тријат рацете. На денешниот т.н. „Black Friday“ (Црн петок) се очекува солиден профит. Се претпоставува дека околу 137 милиони луѓе ќе потрошат барем нешто на денот кој за трговијата го означува почетокот на предбожиќниот период.

За да се „освојат“ што повеќе муштерии, Black Friday годинава почна практично уште во четврток попладне.

Пред продавниците, особено оние кои продаваат техничка стока, луѓето чекаат ред и по два-три дена. Сепак, трговијата на мало сѐ повеќе ја губи битката со големите концерни, особено оние кои тргуваат онлајн. Само во текот на вчерашното попладне, потрошени се околу една милијарда долари за онлајн-стока, односно 14% повеќе од лани.

Лудилото на Black Friday

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Турција избори плакат
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница