Црвенковски ја продолжува посетата на Брисел | Вести | DW | 04.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Црвенковски ја продолжува посетата на Брисел

*

Македонскиот претседател, Бранко Црвенковски, денеска во Брисел треба да присуствува на претседателската вечера по повод 50 годишнината од Римскиот договор. Вчера тој имаше одвоени средби со Високиот комесар за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана и еврокомесарот за проширување, Оли Рен. На двете средби од Македонија беа побарани конкретни резултати во реформите во судството, полицијата, администрацијата и борбата против корупцијата. Солана и Рен остро ги осудија неодамнешните инциденти во македонскиот парламент и апелираа што побргу да се утврди кои се одговорни за тие настани. Во рамките на тридневната посета на Брисел, македонскиот претседтел Бранко Црвенковски ќе има средба и со генералниот секретар на НАТО, Јаап Де Хоп Шефер.