Црвенковски и додели орден на МПЦ | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Црвенковски и додели орден на МПЦ

*Македонскиот претседател Бранко Црвенковски ја одликува со „Орден на републиката“, Македонската православна црква. Ова највисоко државно одликување на МПЦ и е доделено по повод 40 годишнината од нејзината афтокефалност. Орденот на поглаварот на МПЦ, Г.Г. Стефан ќе му биде врачен на 10 јуни во црквата Света Софија во Охрид.