1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Griechenland |  Ministerpräsident Tsipras verspricht Steuersenkungen
Фотографија: picture-alliance/dpa/ZUMAPRESS/Wire/Eurokinissi

Ципрас до ЕУ: Бидете храбри како Северна Македонија

БГ
3 октомври 2019

Алексис Ципрас денеска објави колумна во Фајненшл тајмс во која ја повикува ЕУ да донесе храбра одлука за Балканот. Одлуката е суштинска за земјата, но ќе кажува многу и за Европа, предупредува тој.

https://p.dw.com/p/3QhVf

„Одлуката на Европскиот совет ќе покаже дали Унијата може да биде храбра како и младата, динамична балканска држава која чука на нејзината врата“, пишува поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас во колумната за угледниот Фајненшл тајмс.
„Изборот ќе биде дали да се закотват Северна Македонија и Западниот Балкан цврсто до ЕУ, или да се ризикува да се фрлат во нова криза и да се даде сигнал дека болните реформи не се наградуваат.
Одлуката на ЕУ, која веќе еднаш беше одложена во јуни, ќе биде суштинска не само за земјата и за регионалната стабилност, туку ќе кажува многу и за самата Европа, за нејзината веродостојност и за нејзините заложби“, наведува поранешниот грчки премиер.

„ЕУ има шанса да докаже дека е самоуверена сила која придонесува за мир и економски развој. Одлуката да се започнат преговори за членство ќе биде силен одговор кон силите кои сакаат да ги фрлат Европа- и Балканот- назад во национализам, унилатерализам и поделби.“

Цитирајќи го Извештајот на Европската комисија од 2019 година, Ципрас пишува дека

„Северна Македонија ги исполни обврските во однос на правата на малцинствата, придонесе за добрососедски односи и регионалната стабилност и спроведе реформи во делот правосудството, јавната администрација и борбата против организираниот криминал“.

„Во овој клучен период, позитивната одлука од страна на ЕУ јасно ќе им сигнализира на луѓето од Европа, Балканот и пошироко дека спроведувањето на храбри реформи, отфрлањето на национализмот и компромисноста при надминување на разликите врз база на меѓусебно почитување е вредно.

Периодот во европската историја кога Балканот беше катализатор на поделби и војни заврши. Време е нашиот регион да стане катализатор на мирот. Тој може да биде симбол на европската визија и сила која му е потребна на нашиот заеднички проект денес, повеќе од било кога“, напиша Алексис Ципрас во ФТ.

 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема
Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Фатмир Бесими, министер за финансии

Бесими: Борбата со сивата економија ќе биде бескомпромисна

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница