1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Холокауст

Тема

Холокауст, на хебрејски Ха-шоа, е термин кој се користи за масовното систематско убивање на околу шест милиони Евреи во текот на Втората светска војна од страна на нацистичкиот режим во Германија.

Прескокни го блокот Рубрики

Рубрики

Прикажи повеќе