Хауит бара датум за Македонија | Македонија | DW | 09.12.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Хауит бара датум за Македонија

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент предупредува дека ЕУ ќе го загуби кредибилитетот поради одолговлекувањето

default

Ричард Хауит

Европската Унија не може да продолжи да ја отфрла перспективата за отворање на пристапните преговори со Македонија без самата да го загуби кредибилитетот на процесот на проширувањето, смета европратеникот и известувач за Македонија, Ричард Хауит.

Иако смета дека развојот на настаните не е неочекуван, сепак вели дека е длабоко непосакуван.

„Европскиот Парламент стои на цврсто на својот повик за одредување на датум за старт на пристапните преговори без понатамошно одложување. Стативите на голот не може постојано да се поместуваат“, вели Хауит.

Изјавата на Хауит доаѓа по најавите дека Европскиот Совет ќе го препушти прашањето за отворање на пристапни преговори со Македонија на следното, данско претседателство.

Автор: БГ/макфакс

Редактор: Александра Трајковска