Фотографија на денот: 55 години од убиството на Џон Кенеди | Панорама | DW | 23.11.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: 55 години од убиството на Џон Кенеди

На 22. ноември 1963. година во Далас, Тексас, беше убиен американскиот претседател Џон Ф. Кенеди. Заднината на атентатот до денес е нерасветлена.

Џон Кенеди беше убиен додека неговиот автомобил кабриолет, како дел од претседателската колона се движел пред насобраните симпатизери во Далас. На оваа #ФотографијаНаДенот е снимен 43-от американски претседател со својата сопруга Жаклина, неколку моменти пред атентатот. Полицијата го уапси Ли Харви Освалд како убиец, но до денешен ден не е непобитно утврдено кој всушност и од кои причини го ликвидирал Кенеди, и натаму во оптек се бројни теории на заговор.