1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdTD Großbritannien | Übertragung Finalspiel Wimbledon Tennis Männer
Фотографија: Henry Nicholls/REUTERS

Фотографија на денот: Уживање во финалето на Вимблдон

11 јули 2022

Уживање во финалето на тенискиот турнир Вимблдон покрај каналот Регент, на плоштадот Гранари, во Лондон.

https://p.dw.com/p/4Dw8e

Топлото време во Лондон беше причина за поставување на џиновски екран на вода, а дел од публиката го следеше финалето на Вимблдон од чамци или со нозете во вода.

Во финалето на тенискиот турнир победи Новак Ѓоковиќ. Тој ја освои седмата титула на Вимблдон, откако го совлада Ник Кирјос по четири сета - 4:6, 6:3, 6:4, 7:6.

Со тоа српскиот тенисер, кој е трет на светската ранг листа, остана непоразен во Вимблдон од 2017 година и има низа од 28 победи на тој турнир.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Македонски пари, денар

Минималецот се зголеми, но револтот за платите не се намали

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница