Фотографија на денот: Почнаа европските избори | Свет | DW | 23.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Почнаа европските избори

Изутринава почна гласањето за европските избори

Први на ред да го дадат својот глас за составот на Еврпопскиот парламент се граѓаните на Холандија и на земјата која излегува од ЕУ - Велика Британија! Изборите за ЕП ќе траат до недела. Утре се отвораат избирачките места во Ирска и Чешка, во сабота во Летонија, Малта и Словачка, а во недела во останатите 21 држави, меѓу кои и Германија.

Право на глас на #ЕУизбори2019 имаат 420 милиони луѓе. На #ФотографијаНаДенот - избирачки кутии во едно училиште во Единбург.

Реклама