Турските здруженија сакаат да го бојкотираат самитот за интеграција | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Турските здруженија сакаат да го бојкотираат самитот за интеграција

*

Турските здруженија во Германија најверојатно ќе го бојкотираат самитот за интеграција закажан од канцеларката Ангела Меркел за во четврток. Причината за овој чекор е поради тоа што германската влада ги одби нивните барања за реформа на законот за доселување. – Интендантот на Дојче Веле Ерик Бетерман нагласи дека содржините на Дојче Веле даваат важен придонес и за интеграција на доселниците.