Турскиот парламент донесе одлука за директен избор на претседател | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Турскиот парламент донесе одлука за директен избор на претседател

Претседателот на Турција во иднина треба да биде избран од народот, а не од парламентот. Преатениците во Анкара, со потребното дво – третинско монозниство одобрија соодветна реформа на уставот. Премиерот Реџеп Таип Ердоан најави дека законските предлози ќе ги донесе уште еднаш во парламентот, доколку претседателот на заминување Ахмед Неџет Сезар ги одбие реформите. Сезар претходно се изјасни против промена на уставот.