Турскиот парламент донесе одлука за директен избор на претседател | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Турскиот парламент донесе одлука за директен избор на претседател

Претседателот на Турција во иднина треба да биде избран од народот, а не од парламентот. Пратениците во Анкара, со потребното дво – третинско монозинство ја одобрија реформата на уставот. Премиерот Реџеп Таип Ердоан најави дека законските предлози ќе ги изнесе уште еднаш пред парламентот, до колку претседателот на заминување Ахмед Неџет Сезер ги одбие реформите. Сезер претходно се изјасни против промена на уставот.