Тајван – премиер | Вести | DW | 14.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Тајван – премиер

Чанг Чунксиунг е именуван за нов премиер на Тајван. Чанг досега беше шеф на преговарачкиот тим на Тајван за односите со Народна Република Кина. Досегашниот премиер, Су Ценгчанг, во саботата изненадувачки поднесе оставка поради тоа што не беше избран од страна на неговата партија за кандидат за претседател за изборите што треба да се одржат наредната година.