Талибанските бунтовници со ултиматум до Буш и Карзаи | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Талибанските бунтовници со ултиматум до Буш и Карзаи

*

Талибанските бунтовници денеска соопштија дека претседателите на Авганистан и на САД, Карзаи и Буш кои се состануваат во Кемп Дејвид, мора да прифатат ослободување на талибанските затвореници или ќе бидат одговорни за смртта на 21 корејски заложник. Заканата уследи по застојот на преговорите меѓу дипломатите од Јужна Кореја и киднаперите. Карзаи повторно го одби ваквото барање. Тој со американскиот претседатек Буш ќе разговара и за зголеменото насилство во Авганистан.