Судири меѓу турската армија и курдските бунтовници | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Судири меѓу турската армија и курдските бунтовници

*

Турските сили за безбедност ликвидираа петмина курдски бунтовници, меѓу кои и две жени. Армијата соопшти дека престрелките се случиле во источниот дел на земјата. Турската армија дури побара од владата да дозволи воена операција против базите на ПКК во Северен Ирак од каде тие преминуваат на турска територија и вршат напади врз турските сили.