Српско-косовскиот дијалог низ белградските графити | Свет | DW | 09.08.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Српско-косовскиот дијалог низ белградските графити

Уставот на Србија вели: „Покраината Косово и Метохија е составен дел на територијата на Србија...“ Уставната рамка главно ја игнорира политичката стварност. Уличните призори зборуваат за расположението во земјата.

Додека траат препукувањата меѓу Белград и Приштина и неизвесноста околу можниот договор меѓу двете земји, одлучивме да ви понудиме една поинаква слика на односите меѓу Србија и Косово. За тоа како во српските градови се гледа на состојбите во и околу Косово, најдобро говорат уличните графити. 
Погледнете повеќе во нашата галерија: 

DW.COM

Реклама