1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Nordmazedonien | Prespa Forum in Ohrid
Фотографија: Reg. Nordmazedonien

Кој е виновен за хистеријата околу францускиот предлог?

ДТЗ
23 јуни 2022

Луѓето што се нарекуваат експерти ја креираа најголемата хистерија во земјата. Тоа го прават во интерес на трети страни и земји, рече премиерот Димитар Ковачевски

https://www.dw.com/mk/%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%85%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%83-%D1%84%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B3/a-62237836

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски на прес-конференција во Брисел рече дека е изненаден што поради францускиот предлог се создала голема хистерија во Северна Македонија.   

„Изненаден сум што луѓето што се нарекуваат експерти и тврдат дека знаат како се одвиваат процесите, се тие што ја креираа најголемата хистерија во земјата. Произлезе дека тие не ни знаат како се изработуваат предлозите и како се споделуваат меѓу земјите-членки и земјите-кандидати. Произлегува дека тоа го прават во интерес на трети страни и земји“, рече премиерот одговарајќи на новинарски прашања на заедничката прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама во Брисел.

EU West-Balkan Gipfel Brüssel
Европската Унија денеска немаше позитивни вести за земјите од Западен Балкан. Фотографија: John Thys/AP/picture alliance

Тројцата изразија жалење и незадоволство што Европската Унија денеска немаше позитивни вести за земјите од Западен Балкан. Ковачевски претходно соопшти дека францускиот предлог, во форма како што е сега, е неприфатлив за земјата. Тој остави простор, доколку има прифатливи корекции, да продолжат разговорите за време на француското претседателство. 

Ковачевски изрази надеж дека во иднина ќе има поголемо ниво на разбирање и дека процесот на проширување ќе биде заснован на заслуги и дека билатералните прашања нема да бидат пречка. 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Москва Анексија Украина

Путин потпиша анексија на четири украински региони

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница