1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Oliver Spasovski, Prämierminister Nordmazedoniens
Фотографија: Regierung Nordmazedoniens
Здравје

Спасовски: Воведуваме полициски час

БГ
21 март 2020

Владата одлучи од утре да воведе целосна забрана за движење во периодот од 21 до 6 часот. Премиерот Спасовски ја оправда одлуката со потребата да се заштити нацијата и да се спречи ширењето на коронавирусот.

https://p.dw.com/p/3ZqmX

„Се работи за опстанокот на граѓаните, на економскиот систем и на државата“, порача техничкиот премиер Оливер Спасовски во обраќањето до граѓаните придружуван од вицепремиерот Бујар Османи и министерот за здравство Венко Филипче.
За првпат во историјата на државата, поради коронавирусот, се воведува забрана за движење на целата територија. Полицискиот час започнува да важи од недела, 22 март, и ќе опфаќа забрана за движење од 21 до 6 часот наутро.
Од коронавирусот во земјава досега се заболени 85 лица и тоа во шест градови: Скопје, Дебар, Штип, Кавадарци, Гостивар и Охрид. Министерот Филипче денеска веќе ги најави поригорозните мерки поради тоа што голем број луѓе не ги почитувале мерките за изолација.
„Веќе ништо не е исто, животот радикално се пронмени кај нас и во светот. Тоа бара радикално менување и на нашето секојдневие. Затоа ја донесуваме оваа тешка одлука врз основа на стручно мислење на Комисијата за заразни болести, согласно нивните наализи за пренесување на коронавирусот, и за да се спречи негово ширење“, рече Спасовски.
Единствено лицата со потреба од итна медицинска помош, кои се во животно загрозувачка состојба, ќе смеат да се движат во тој дел од денот, и тоа исклучиво во придружба на најмногу две лица.
Со мерката не се опфатени припадници на МВР, АРМ, противпожарни екипи и екипите на Комунална хигиена. Се ограничува и бројот на дежурни аптеки, а пристап до нив ќе имаат само лица кои извршиле преглед во медицинска установа. Такси компаниите ќе можат да дежураат само со ограничен број возила и исклучиво за превоз кон и од болничка установа. Притоа, возачите задолжително ќе мора да користат заштитна опрема.
Нема да има јавен превоз во тој период, а меѓуградскиот превоз ќе се ограничи на 50 отсто од капацитетот. Ќе смеат да дежураат и екипи на ЕВН; Водовод и  топлификација, но само по претходна најава.
Останува во сила забраната за собирање на групи поголеми од 5 лица и тоа во период од 24 часа. Од фабриките и фирмите се бара да го прилагодат работното време.

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Северна Македонија ЕУ

Полни 19 години во чекалната на ЕУ: можен ли е исчекор?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница