Сменет севернокорејскиот премиер | Вести | DW | 12.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сменет севернокорејскиот премиер

Досегашниот севернокорејски премиер Пак Понг Ју е сменет од функцијата и на негово место е поставен претседателот Ким Јонг Ил. Сега целата власт во земјата е во рацете на Ким Јонг Ил и на националната комисија за одбрана, чиј претседател е токму тој. Премиерот и владата во оваа земја и се поттчинети на армијата и на владеачката Корејска работничка партија. Причините за разрешувањето на досегашниот премиер не се соопштуваат.