Ситуацијата во Палестина | Вести | DW | 24.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ситуацијата во Палестина

*

Палестинскиот претседател Махмуд Абас формира специјална комисија за точно да се испита насилничкото преземање на власта во појасот Газа од страна на радикално-исламистичкиот Хамас. Во фокусот се наоѓа прашањето како безбедносните сили на Фатах можеа да ја загубат контролата врз ова подрачје, се вели во Рамала. Во меѓувреме, претседателот Абас повторно одби покана на отпуштениот премиер Исмаил Ханија за преговори без никакви услови.