Сирија го критикува планот на САД | Вести | DW | 01.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сирија го критикува планот на САД

*

Министерот за надворешни работи на Сирија, Валид Моалем изнесе критика на плановите на Вашингтон за вооружување на сојузниците на Блискиот исток. Оној кој сака да постигне мир, не започнува иницијатива за опасно вооружување во регионот„ изјави Моалем. Кондолиза Рајс за време на разговорите во Саудиска Арабија и Шарм Ел Шеик ги потврди плановите на САД за вооружување на арапските сојузници и Израел. Во наредните десет години Египет и Израел треба да добијат воена опрема во вредност од 12, односно 30 милијарди долари.