Се чека одлуката за новиот сопственик на ТЕЦ Неготино | Вести | DW | 31.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Се чека одлуката за новиот сопственик на ТЕЦ Неготино

*

Македонската влада денеска треба да соопшти кој ќе биде идниот сопственик на ТЕЦ Неготино. Во тесна битка за купување се две компании, грчко -американската Сенкап и конзорциумот Хач и Мекдоналдс. Сенкап за неготинската термоелектрана понуди 68 милиони евра и изградба на централа со моќност од 600 мегавати, а канадско-американскиот конзорциум Хач понуди 61,7 милиони евра и изградба на централа која би работела на јаглен, мазут или на гас.