Сеуште не се знае точниот број на загинати во авионската несреќа во Конго | Вести | DW | 05.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сеуште не се знае точниот број на загинати во авионската несреќа во Конго

*

Бројот на загинатите во авионската несреќа што се случи во близина на Киншаса и натаму не е прецизен. Според дел од медиумите во несреќата на авионот од типот Антонов загинале 38 лица. Портпаролот на ОН, Мајкл Бонардо, пак говореше за 27 патници кои се наоѓале во авионот во моментот на уривањето. Авионот со руски екипаж имал наводно проблеми при стартувањето. Непосрендо потоа се урнал во една населба во околината на аеродромот во Киншаса.