Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“ | Сите содржини | DW | 24.03.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Северна Македонија

Сезона на протести: Од Тврдокорни до „За заедничка Македонија“

Сезона на протести во Македонија

Со недели граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ одржува протестни маршеви на улиците низ Скопје и други градови. Демонстрантите маршираат од Владата до Собранието и по пат, застанувајќи пред канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, со аплауз му даваат поддршка за неговите одлуки. Нивниот револт е насочен кон ткн. „Тиранска платформа“. 

Прочитај го и ова