Светскиот буџет за оружје се зголемува | Вести | DW | 12.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Светскиот буџет за оружје се зголемува

*

Трошоците за вооружување во светото минатат година се зголемија за 1,2 билиони долари односно 900 милијарди евра. НАјголем буџет како и досега имаат САД, а по нив следуваат Велика Британија и Франција. Трошоците за вооружување во изминатите 10 години се зголемени за 37 проценти. Ова е резултата на годишниот извештај на Институтот за меѓународни мировни истражувања СИПРИ во Стокхолм. Меѓу десете најголеми инмпортери на оружје се пет земји од Блискиот и Средниот Исток. Иако вниманието на медиумите е свртено кон Иран, испорката на САД и европските држави главно е насочена во Израел, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирани, заклучува СИПРИ.