СБ на ОН: за сега нема седница по барањето на Грузија | Вести | DW | 10.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

СБ на ОН: за сега нема седница по барањето на Грузија

*

Советот за безбедност на ОН, соопшти дека засега нема да оддржи вондредна седница за најновиот спор меѓу Русија и Грузија. Прво треба да се почекаат резултатите од истрагите кои се во тек, се вели од седиштето на Светската организација. Грузија ја обвинува Москва дека во понеделникот истрелала ракета на нејзина територија, која не експлодираше. Москва ги отфрла обвинувањата.