СБ кон крајот на месецот ќе испрати посебна мисија во Косово | Вести | DW | 13.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

СБ кон крајот на месецот ќе испрати посебна мисија во Косово

Советот за безбедност на ОН, одлучи кон крајот на месецот да испрати посебна мисија на Косово пред да биде донесена одлуката за конечниот статус, соопшти претседавачот, британскиот амбасадор Емир Џонс Пери. Мисијата ќе ја преводи амбасадорот на Белгија во ОН, Јохан Вербеке, а во делегацијата ќе бидат амбасадори или нивните заменици од сите 15 земји членки на Советот. Тие ќе го посетат Косово пред да започне разгледувањето на планот на специјалниот пратеник на ОН, Марти Ахтисари, кој предви дува надгледувана независност за покраината.