СБ ги укина санкциите за Руанда | Вести | DW | 29.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

СБ ги укина санкциите за Руанда

СБ на ОН ги укина и последните санкции за Руанда кои беа воведени по геноцидот во 1994. СБ во образложението вели дека ја донел ваквата одлука поради „позитивниот развој“ во Руанда. Останува на сила само забраната за снабдување со оружје на нелегалните вооружени групи кои се уште се наоѓаат во регионот.