САД – ракетен тест | Вести | DW | 29.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД – ракетен тест

*

САД извршија нов, овој пат успешен тест на спорниот систем за анти ракетна заштита. Според извори во Пентагон ракета истрелана од Аљаска била успешно пресретната и соборена по само 17 минути лет. Во мај годинава сличен тест мина безуспешно. Делови од американскиот анти ракетен штит треба да бидат инсталирани и во Европа.