САД – протести | Вести | DW | 02.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – протести

Стотици илјади имигранти во САД протестираа против протерување и за давање дозвола за престој на илегалните доселеници во државата. Собири се доржаа во 20 американски големи градови, меѓу кои и Лос Анџелес, Њујорк, Чикаго и Вашингтон. Во САД според проценките живеат 12 милиони странци без дозвола за престој. Компромисниот закон за доселување минатата година не успеа да помине во конгресот.