САД предлагаат поделба на Ирак | Вести | DW | 27.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД предлагаат поделба на Ирак

*

Американскиот сенат во необрвзувачка резолуција се изјасни за поделба на Ирак. Во текстот на резолуцијата се предвидува земјата да се подели по етнички групи, на шиитски, сунитски и курдски дел. 75 сенатори гласаа за предлогот на администрацијата на Џорџ Буш, 23 беа против.