САД – клима | Вести | DW | 07.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – клима

*

Американската сојузна држава Њу Џерси донесе строги закони за намалување на штетните издувни гасови. Според новиот закон, штетните гасови што го предизвикуваат затоплувањето на Земјината атмосфера треба да бидат намалени за 16% до 2020-та, а до средината на векот дури за 80%. Со оваа одлука Њу Џерси им се приклучува на сојузните држави во Америка, кои донесоа построги закони за заштита на климата од сојузната влада на Џорџ Буш.