САД бараат од Мушараф да се откаже од функцијата шеф на армијата | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД бараат од Мушараф да се откаже од функцијата шеф на армијата

*

Американскиот претседател Џорџ Буш при телефонски разговор побара од претседателот на Пакистан Первез Мушарав, што е можно поскоро да се укине вонредната состојба во земјата и да се оддржат планираните парламентарни избори. Буш од генералот побара и да се повлече од функцијата шеф на армијата. Во меѓувреме опозиционата политичарка и поранешен премиер на Пакистан Беназир Буто, и покрај забраната за утре најави масовни протести.