Русија-барање за екстрадиција на Березовски | Вести | DW | 16.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија-барање за екстрадиција на Березовски

Државното обнинителство на Русија упати барање до британските власти за екстрадиција на рускиот бизнисмен Борис Березовски поради повикот на насилна смена на власта во Русија,соопшти рускиот државен обвинител.

Против Березовски минатата недела беше подигната кривична пријава за обид за насилна смена на власта поради неговите изјави во лондонски Гардијан.