Розмари ди Карло во Скопје | Вести | DW | 09.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Розмари ди Карло во Скопје

*

Заменик американскиот државен секретар Розмари Ди Карло денеска треба да допатува во Скопје на разговори со македонските власти. Темата НАТО но и актуелните политички случувања во земјата според најавите ќе биде во фокусот на разговорите на Ди Карло со државното раководство и претставниците на опозицијата. Ди Карло веќе нагласи дека Македонија ја ужива поддршката од САД за членство во НАТО. Истовремено предупдупреди дека процесот ќе се базира единствено на реформите кои мора да бидат остварени до самитот на Алијансата во април.