Рајс и вети поддршка на Анкара | Вести | DW | 02.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс и вети поддршка на Анкара

*

САД и вети на Турција дека двојно ќе ги зголеми напорите за справување со курдските бунтовници во северен Ирак. Американската министерка за надворешни Кондолиза Рајс по денешната средба со турскиот колега Бабаџан ги нарече курдските бунтовници од ПКК "заеднички непријател". Претходно таа побара од турската влада да не започнува воена операција во Ирак за да не се дестабилизира целиот регион. Рајс утре треба да учествува на меѓународната конференција за Ирак во Истанбул.