Рајс – Блиски исток | Вести | DW | 25.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Рајс – Блиски исток

Американската министерка за надворешни работи, Кондолиза Рајс, на почетокот на нејзината турнеја по Блискиот исток се заложи за сеопфатно помирување на Израел со арапските држави. На тој начин, би му било дадена поддршка на помирувањето меѓу Израелците и Палестинците, изјави Рајс на разговорите со нејзините арапски колеги. На средбата во египетскиот град Асуан, шефовите на дипломатиите на Египет, Саудсика Арабија, Обединетите Арапски Емирати и САД, разговараа за арпаската мировна иницијатива од 2002-та година, со која на Израел му е понудена нормализација на односите во замена за повлекување во рамки на границите од 1967 година. Израел своевремено ја отфрли ваквата иницијатива.