Расправа за доверба на владата | Вести | DW | 07.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Расправа за доверба на владата

*

Македонскиот парламент расправа за доверба на владата на премиерот Никола Груевски. Иницијативата ја покрена СДСМ кој смета дека владата нема моќ за излез од политичката криза и капацитет за спроведување на економските реформи. Пратениците можат да расправаат најдоцна до полноќ кога треба да се гласа за доверба на владата. Премиерот Никола Груевски и лидерот на ДПА Мендух Тачи на вчерашните разговори постигнаа согласност за продолжување на владината коалиција.