Путин во Виена | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Путин во Виена

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се среќава со австриското државно раководство во Виена. Австрискиот канцелар Алфред Гусенбауер притоа одново ќе ги покрене прашањата кои останаа нерешени по кризниот Самит ЕУ-Русија во градот Самара . меѓу нив се снабдувањето на Европа со руски гас и нафта потоа стационирањето на американскиот систем за заштита од ракетни напади во Полска и Чешка , како и спорната политика во однос на човековите права на Москва. Путин во Виена го придружува висока стопанска делегација.