Путин:САД треба да утврдат датум за повлекување од Ирак | Вести | DW | 18.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Путин:САД треба да утврдат датум за повлекување од Ирак

*

Рускиот претседател Владимир Путин ги повика САД да утврдат датум за повлекување на нивните трупи од Ирак. Путин во интервју на националната телевизија изјави меѓутоа дека се согласува со американскиот претседател Џорџ Буш ,оти во Ирак најнапред треба да се гарантира безбедноста . Ирачаните меѓутоа никогаш нема да побрзаат да се погрижат за тоа , се додека се чуствуваат заштитени од Американците – истакна рускиот претседател. Путин покрај тоа најави дека Русија ќе ја зајакне својаата одбранбена сила. Тоа опфаќа и развој на нови нуклеарни ракетни системи.