Прифатена оставката на босанскиот премиер Шпириќ | Вести | DW | 12.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Прифатена оставката на босанскиот премиер Шпириќ

*

Босанското тричлено претседателство денеска ја прифати оставката на премиерот Никола Шпириќ со што се отвораат тешки владини консултации и можност за предвремени избори во земјата. Шпириќ ќе остане да ја врши должноста додека трите етнички заедници - српската, хрватската и муслиманската- не пронајдат компромисен кандидат за негов наследник. Ако нема договор тогаш мора да следат избори. Шпириќ кој го претставува српскиот ентитет, поднесе оставка на 1 ноември во знак на протест поради мерките на новиот меѓународен посредник во Босна, Мирослав Лајчак со кои според него се загрозувала автономијата на босанските Срби.