Признание за допинг на германски велосипедист | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Признание за допинг на германски велосипедист

Поранешниот професионален велосипедист , член на германскиот тим Телеком Берт Диц ги потврди обвинувањата за допинг во оваа екипа . Во интервју за првиот канал на германската телевизија , тој призна дека и самиот употребувал допинг сретства. Покрај тоа Диц обвини двајца поранешни лекари во тимот на Телеком дека систематски им одредувале на велосипедистите допинг сретства. Диц до 1998 година беше член на тимот на Телеком заедно со Јан Улрих кој во 1997 година беше победник на најпрестижната трка Тур Д Франс