Пресуда за обвинетите за атентатот врз Ѓинѓиќ | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пресуда за обвинетите за атентатот врз Ѓинѓиќ

Специјалниот суд во Белград денеска треба да им изрече пресуда на обвинетите за убиството на поранешниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ. Врз него беше извршен атентат во март 2003-та година пред зградата на владата на Србија. Обвинети за убиството беа 13 лица од кои 5 мина се во бегство. За организаторт на убиствито важи поранешниот командант на специјалните единици на тајната политија , Милорад Улемек Легија а како директен извршител на атентатот неговиот заменик Звездан Јовановиќ . И двајцата пред судот во Белград се изјаснија за невини. Ним им се заканува затворска казна од 40 години.