Пресуда за мадридските атентатори | Вести | DW | 31.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пресуда за мадридските атентатори

*

Во Мадрид денеска треба да бидат изречени пресудите за 28-те лица обвинети дека учествувале во бобмашките напади врз железничката мрежа во главниот град на Шпанија , во март 2004-та година во кои загинаа 191 лице а 1800 беа повредени.

Меѓу обвинетите се наоѓаат главно марокански и шпански граѓани со арапско потекло . Тие се товарат за планирање на нападот и помош при неговото изведување. Судењето траеше четири и пол години .